Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym: Omówienie zmian

Agencja Celna Online

Dnia 1 maja 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym. Kluczowe zmiany dotyczą kilku istotnych kwestii.

Wiążąca Informacja Akcyzowa (WIA)

W świetle dotychczasowych przepisów, WIA wiązała organy podatkowe w zakresie klasyfikacji Nomenklatury Scalonej wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych. Zgodnie z nowymi regulacjami, Wiążąca Informacja Akcyzowa będzie wiązała również podmioty, które o nią wystąpiły. Ponadto, nowelizacja ogranicza ważność WIA do pięciu lat, a w przypadku zmian w przepisach, WIA może utracić ważność wcześniej.

Zezwolenia akcyzowe: Warunki wydawania i cofania

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym rozszerza katalog przesłanek, na podstawie których organy będą mogły odmówić wydania zezwolenia, lub cofnąć zezwolenia już posiadane. Dotyczy to podmiotów posiadających ważne zezwolenia akcyzowe związane ze składem podatkowym czy statusem zarejestrowanego odbiorcy, zarejestrowanego wysyłającego lub podmiotu pośredniczącego. Cofnięcie zezwolenia akcyzowego możliwe będzie m.in. w przypadku “zagrożenia ważnego interesu publicznego”. Celem tej zmiany jest utrudnienie uzyskiwania zezwoleń na obrót wyrobami akcyzowymi przez tzw. “słupy”.

Częściowy zwrot akcyzy za energię elektryczną: Zmiana wzoru

Artykuł 31d ustawy o podatku akcyzowym przewiduje zwrot zapłaconej akcyzy dla niektórych branż wykorzystujących energię elektryczną. Nowelizacja wprowadza zmiany we wzorze określającym wysokość częściowego zwrotu akcyzy, co wpłynie na kwoty zwrotów.

Deklaracje akcyzowe: Obowiązek składania dla wyrobów zwolnionych i opodatkowanych zerową stawką

Nowelizacja wprowadza obowiązek składania deklaracji akcyzowych za okresy kwartalne dla wyrobów objętych zwolnieniem od akcyzy oraz tych, które są opodatkowane zerową stawką akcyzy.

Elektroniczne deklaracje akcyzowe: Wprowadzenie obowiązku

Elektronizacja ewidencji akcyzowych polega na wprowadzeniu wymogu prowadzenia ewidencji akcyzowych w formie elektronicznej oraz składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Celem tej zmiany jest umożliwienie automatycznej analizy deklaracji i ułatwienie organom podatkowym wykrywania nadużyć oraz szybsze wydawanie decyzji.

Cel nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym

Celem nowelizacji jest uszczelnienie systemu podatku akcyzowego i wyeliminowanie znanych problemów, takich jak:

  1. Używanie nisko opodatkowanego akcyzą oleju opałowego do celów napędowych.
  2. Odzyskiwanie alkoholu etylowego z produktów zawierających w składzie alkohol częściowo skażony i wykorzystywanie go do produkcji nielegalnych napojów alkoholowych.
  3. Oszustwa w zakresie paliwa zwolnionego z akcyzy na potrzeby statków śródlądowych i rybackich.
  4. Rejestracja samochodów osobowych jako ciężarowe.

Nowelizacja ma na celu poprawę warunków funkcjonowania firm działających uczciwie i utrudnienie działalności w “szarej strefie”.

Udostępnij:

Podobne

Poznaj procedury celne, które ułatwiają przesiedlenie mienia, import i eksport towarów między Szwajcarią a Polską. Dowiedz się jakie obowiązują ulgi...
Sprawozdanie CBAM wymaga precyzyjnego raportowania emisji gazów cieplarnianych w handlu międzynarodowym, co wpływa na procedury celne i koszty importu towarów
Sprawozdanie CBAM wymaga precyzyjnego raportowania emisji gazów cieplarnianych w handlu międzynarodowym, co wpływa na procedury celne i koszty importu towarów
Numer EORI przyspiesza procedury celne w Unii Europejskiej poprzez jednoznaczną identyfikację przedsiębiorców i umożliwienie sprawnej odprawy towarów na granicach

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.