Zmiany w deklaracjach akcyzowych obowiązujące od 1 lipca 2021 roku

Agencja Celna Online

Podatek akcyzowy, jako podatek pośredni zharmonizowany na poziomie Unii Europejskiej, dotyczy wybranych kategorii wyrobów. Wśród nich znajdują się wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe. Należy zaznaczyć, że opodatkowanie akcyzą innych wyrobów, takich jak samochody osobowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych czy wyrobów nowatorskich, pozostaje w gestii państw członkowskich. Jednakże, opodatkowanie tych wyrobów musi spełniać pewne warunki, w tym nie może powodować zwiększenia formalności w obrocie handlowym między krajami UE.

 

Podstawa prawna

Obowiązujące akty prawne dotyczące akcyzy to:

  1. Dyrektywa Rady UE 2008/118/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego, uchylająca dyrektywę 92/12/EWG.
  2. Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym regulująca opodatkowanie podatkiem akcyzowym wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu tymi wyrobami, a także oznaczanie znakami akcyzy.
  3. Rozporządzenia Ministra Finansów wydane na podstawie delegacji zawartych w ww. Ustawie.

 

Zmiany wprowadzone od lipca 2021 roku

Od lipca 2021 r. wprowadzono następujące zmiany w składaniu deklaracji na podatek akcyzowy:

  1. Wprowadzono obowiązek składania deklaracji akcyzowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Dotyczy to podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, którzy rozliczają akcyzę wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej poprzez platformę PUESC. Deklaracje papierowe są dostępne tylko dla osób prywatnych, na przykład do rozliczenia podatku od zakupu samochodu za granicą.
  2. Obowiązek składania miesięcznych deklaracji podatkowych celnych obowiązuje między innymi w wypadkach produkcji wyrobów akcyzowych poza składem podatkowym, zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy, opodatkowania wyrobów węglowych, energii elektrycznej, suszu tytoniowego, wyrobów gazowych.
  3. Kwartalne deklaracje akcyzowe mają zastosowanie do wyrobów objętych zwolnieniem od akcyzy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy i wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, dla których nie wystąpił obowiązek złożenia deklaracji za okresy miesięczne.
  4. W wypadku wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, opodatkowanych stawką inną niż stawka zerowa, zasady składania deklaracji uproszczonej nie ulegają zmianie, ale obowiązuje nowy wzór deklaracji (AKC-UA).
  5. W wypadku samochodów osobowych od 1 lipca 2021 r. określony zostanie nowy wzór deklaracji uproszczonej (AKC-US).
  6. W wypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych opodatkowanych stawką zerową, wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, przemieszczanych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy na potrzeby wykonywanej w kraju działalności gospodarczej wprowadzony zostaje obowiązek składania deklaracji uproszczonych za okresy kwartalne.
  7. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych niewymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy, nie składają deklaracji po 1 lipca 2021 r. Wyłączenie to nie dotyczy podatników składających deklaracje w odniesieniu do wyrobów gazowych opodatkowanych zerową stawką akcyzy, np. CNG, LNG.

 

Wprowadzone zmiany mają na celu usprawnienie i ujednolicenie procedur związanych z deklaracjami akcyzowymi auta i innych towarów, a także dostosowanie ich do wymogów Unii Europejskiej. Dzięki tym zmianom, proces składania deklaracji akcyzowych powinien być bardziej efektywny i transparentny.

Udostępnij:

Podobne

Poznaj procedury celne, które ułatwiają przesiedlenie mienia, import i eksport towarów między Szwajcarią a Polską. Dowiedz się jakie obowiązują ulgi...
Sprawozdanie CBAM wymaga precyzyjnego raportowania emisji gazów cieplarnianych w handlu międzynarodowym, co wpływa na procedury celne i koszty importu towarów
Sprawozdanie CBAM wymaga precyzyjnego raportowania emisji gazów cieplarnianych w handlu międzynarodowym, co wpływa na procedury celne i koszty importu towarów
Numer EORI przyspiesza procedury celne w Unii Europejskiej poprzez jednoznaczną identyfikację przedsiębiorców i umożliwienie sprawnej odprawy towarów na granicach

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.