Brak odprawy celnej przesyłek: Działania w przypadku problemu

Agencja Celna Online

Brak odprawy celnej przesyłki zagranicznej: Jak postępować?

Obowiązek przedstawienia towarów do odprawy celnej spoczywa na każdym, kto wysyła lub sprowadza towary spoza UE. Odprawa celna to kontrola dokumentacji zgłoszonych towarów, a czasem również ich fizyczne oględziny. Prawidłowo przeprowadzona odprawa skutkuje zgodą organu celnego na wnioskowane postępowanie z towarem oraz pobraniem należnych opłat (cła i podatki).

 

Sytuacje problematyczne w odprawach celnych

W praktyce można spotkać się z sytuacjami, które zaskakują nawet doświadczonych importerów i eksporterów.

Przykłady takich sytuacji:

 

  1. Paczki zamawiane przez osoby fizyczne trafiają do Urzędu Celno-Skarbowego.
  2. Kłopoty eksporterów z UE z uzyskaniem komunikatu IE599, potwierdzającego wywóz towarów poza granicę UE.
  3. Brak prawidłowego zakończenia procedury tranzytu.

 

Brak odprawy celnej – konsekwencje

Otrzymanie lub wysłanie towaru z pominięciem odprawy celnej zdarza się częściej, niż mogłoby się wydawać, a konsekwencje mogą być poważne. Naruszenie przepisów w tej kwestii może być uznane za przemyt.

 

Brak odprawy celnej w imporcie:

Towar może zostać objęty procedurą tranzytu, która nie została poprawnie zakończona. W takim przypadku należy skontaktować się z oddziałem celnym wymienionym w polu 53 dokumentu tranzytowego T1. Często przyczyną jest nieuwaga urzędnika, ale częściej niedopełnienie obowiązku zgłoszenia towaru do procedury dopuszczenia do obrotu lub innej procedury przywozowej.

 

  1. Jeśli towar jest dostępny, należy złożyć standardowe zgłoszenie celne.
  2. Jeśli towaru już nie ma, należy złożyć wniosek o objęcie towaru procedurą dopuszczenia do obrotu w drodze decyzji organu celnego oraz tzw. “czynny żal”.

 

Towar może zostać dostarczony z pominięciem wszelkich formalności celnych. Jeśli towar trafił na obszar celny UE bez formalności celnych, może to skutkować zastosowaniem art. 90. § 1. Kodeksu Karnego Skarbowego (KKS), który przewiduje karę grzywny lub pozbawienia wolności za usunięcie towaru spod dozoru celnego. W celu uregulowania sytuacji należy postąpić tak, jak opisano powyżej.

 

Brak odprawy celnej w eksporcie

Zgodnie z art. 337 rozporządzenia wykonawczego nr 2015/2447, jeśli towary opuściły obszar celny Unii bez objęcia ich procedurą wywozu, eksporter dokonuje retrospektywnego zgłoszenia wywozowego w urzędzie celnym właściwym ze względu na miejsce swojej siedziby. Urząd celny poświadcza wyprowadzenie towarów, pod warunkiem że zwolnienie zostałoby udzielone w przypadku złożenia zgłoszenia przed wyprowadzeniem towarów oraz że dysponuje dowodami poświadczającymi opuszczenie przez towary obszaru celnego Unii. W polu 44 zgłoszenia celnego do procedury wywozu umieszcza się kod: 3PL24.

 

Współpraca z profesjonalistami

Prawidłowy proces odprawy celnej jest konieczny. Niedopełnienie obowiązku celnego grozi grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności. Warto zdać się na profesjonalnego partnera, który zna przepisy celne i elementy kalkulacyjne wpływające na wysokość długu celnego. Agencja Celna podejmuje się spraw trudnych, a procedury celne przeprowadza sprawnie i nowocześnie.

Udostępnij:

Podobne

Usługi celne - Agencja Celna Online. Wsparcie w procedurach celnych, doradztwo i pomoc w imporcie oraz eksporcie produktów
Obsługa celna w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu, Brzegu i Nysie to szybkie odprawy, wsparcie przy imporcie, eksporcie i przesiedleniu mienia.
Obsługa celna w Płocku, Gostyninie i Sierpcu to szybkie odprawy, wsparcie przy imporcie, eksporcie oraz przesiedleniu mienia.
Obsługa celna w Radomiu, Pionkach i Kozienicach to szybkie odprawy, wsparcie przy imporcie, eksporcie oraz przesiedleniu mienia.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.