Specyfika i zastosowanie kolejowych listów przewozowych CIM i SMGS w transporcie kolejowym

Specyfika i zastosowanie kolejowych listów przewozowych CIM i SMGS

W transporcie kolejowym, podobnie jak w każdym innym transporcie międzynarodowym, niezbędne jest posiadanie listu przewozowego. W transporcie kolejowym funkcjonują dwa główne rodzaje listów przewozowych: CIM i SMGS. Dokumenty te, potwierdzając zawarcie umowy o przewóz z przedsiębiorstwem kolejowym, różnią się obszarem, na którym obowiązują.

List CIM stosuje się w komunikacji kolejowej z krajami Europy Zachodniej, natomiast list SMGS – w transporcie do/z Europy Wschodniej, krajów byłego ZSRR i Dalekiego Wschodu. Z tego powodu, kolejowe listy przewozowe wymagają tłumaczenia przysięgłe na różne języki.

Języki listów przewozowych

Kolejowy list przewozowy CIM, oprócz języka nadania, wymaga przetłumaczenia na język włoski, francuski lub niemiecki. Z kolei list SMGS musi być sporządzony dodatkowo w języku rosyjskim lub chińskim, w zależności od języka używanego w kraju odbiorcy.

Skład listów CIM i SMGS

Zarówno list CIM, jak i list SMGS, powinien składać się z co najmniej pięciu egzemplarzy:

  1. Oryginał, przeznaczony dla odbiorcy przesyłki.
  2. Poświadczenie wysłania, przeznaczone dla stacji nadania.
  3. Ceduła, dla stacji przeznaczenia.
  4. Poświadczenie odbioru.
  5. Wtórnik, dla nadawcy.

Kolejowy list przewozowy CIM

Kolejowy list przewozowy CIM obowiązuje w większości krajów europejskich oraz w kilku państwach Azji i Afryki, które przystąpiły do konwencji COTIF. Aktualną listę krajów, w których stosuje się list przewozowy CIM, oraz treść konwencji COTIF, można znaleźć na stronie internetowej Międzynarodowego Komitetu ds. Transportu Kolejowego CIT. Konwencja COTIF precyzyjnie określa i ujednolica system prawny w zakresie przewozu towarów, osób i bagażu, zasad użytkowania wagonów oraz infrastruktury międzynarodowej komunikacji kolejowej.

Państwa, w których obowiązuje kolejowy list przewozowy CIM, to m.in.:

  1. Państwa członkowskie Unii Europejskiej.
  2. Afganistan.
  3. Albania.
  4. Algieria.
  5. Armenia.
  6. Azerbejdżan.
  7. Bośnia i Hercegowina.
  8. Czarnogóra.
  9. Gruzja.
  10. Iran.
  11. Kosowo.
  12. Maroko.
  13. Norwegia.
  14. Pakistan.
  15. Macedonia Północna.
  16. Serbia.
  17. Szwajcaria.
  18. Tunezja.
  19. Ukraina.
  20. Wielka Brytania.

Kolejowy list przewozowy SMGS

Stosowanie kolejowego listu przewozowego SMGS reguluje Umowa o międzynarodowej kolejowej komunikacji towarowej SMGS. Aktualną listę państw, w których stosuje się list przewozowy SMGS, oraz treść umowy SMGS, można znaleźć na stronie internetowej Organizacji Współpracy Kolei OSŻD.

Państwa, w których obowiązuje kolejowy list przewozowy SMGS, to m.in.:

  1. Albania.
  2. Azerbejdżan.
  3. Białoruś.
  4. Bułgaria.
  5. Chiny.
  6. Estonia.
  7. Gruzja.
  8. Iran.
  9. Kazachstan.
  10. Kirgistan.
  11. Korea Południowa.
  12. Litwa.
  13. Łotwa.
  14. Mołdawia.
  15. Mongolia.
  16. Polska.
  17. Rosja.
  18. Tadżykistan.
  19. Turkmenistan.
  20. Ukraina.
  21. Uzbekistan.
  22. Węgry.
  23. Wietnam.

Wspólny kolejowy list przewozowy CIM/SMGS

Wspólny list przewozowy CIM/SMGS to rozwiązanie, które zostało wdrożone przez organizacje CIT i OSŻD. Ma ono na celu ułatwienie transportu ładunku między państwami, w których obowiązują różne listy przewozowe. W Unii Europejskiej list ten jest traktowany jako list CIM, natomiast w państwach trzecich – jako SMGS.

Wspólny list przewozowy CIM/SMGS jest szczególnie przydatny w transporcie kolejowym z Chin do Unii Europejskiej, gdzie obowiązują odmienne listy przewozowe.

Transport kolejowy – dynamicznie rozwijająca się gałąź logistyki

Transport kolejowy jest obecnie jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi logistyki. Stanowi on alternatywę dla transportu lotniczego, który jest kosztowny, oraz dla frachtu morskiego, który jest wolniejszy. Ponadto, wzrost zainteresowania transportem kolejowym wynika z sankcji nałożonych na przewoźników drogowych z UE, Rosji i Białorusi.

Rozważając transport kolejowy, należy zapoznać się z konwencjami COTIF i SMGS oraz z ogólnymi zasadami przewozów. Nie wszystkie towary można przewozić koleją, istnieją ograniczenia dotyczące m.in. towarów zakazanych w transporcie przez dany kraj, a także ograniczenia dotyczące rozmiaru, wagi i innych właściwości przesyłki.

W przypadku wątpliwości lub potrzeby dodatkowych informacji, tłumaczeń dokumentów celnych zapraszamy do kontaktu.

Udostępnij:

Podobne

Międzynarodowy list przewozowy CMR stanowi podstawę prawną w transporcie międzynarodowym i dokumentuje umowę przewozu towarów drogą lądową między nadawcą a...
Przystąpienie Ukrainy do Konwencji WPT usprawnia tranzyt towarów i przyspiesza procedury celne dzięki elektronicznej wymianie danych i priorytetowym pasom na...
Bezpośrednie połączenie morskie MSC Qingdao-Polska skraca czas transportu o 30% i usprawnia procedury celne dzięki regularnym cotygodniowym rejsom
Prawidłowe przygotowanie paczki świątecznej do wysyłki zagranicznej przyspiesza procedury celne i gwarantuje terminowe dostarczenie prezentu przed świętami

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.