Uznawanie oznakowania CE w Wielkiej Brytanii przedłużone do 1 stycznia 2023 roku: Komunikat

Wielka Brytania

Uznawanie oznakowania CE w Wielkiej Brytanii przedłużone do 1 stycznia 2023 roku

Oznakowanie CE (Conformité Européenne) umieszczone na wyrobie jest deklaracją producenta, że towar spełnia wymogi bezpieczeństwa i jakości stawiane przez Unię Europejską. Wielka Brytania, opuszczając Wspólnotę, zrezygnowała ze wspólnego znaku bezpieczeństwa CE i zastąpiła go własnym oznaczeniem produktowym UKCA (ang. United Kingdom Conformity Assessment). Rząd brytyjski przedłużył termin wejścia tej zmiany w życie do 1 stycznia 2023 roku.

Nie może to jednak uśpić czujności eksporterów. Dla nich bowiem ta sytuacja wiąże się z koniecznością przeprowadzenia na nowo weryfikacji procesu produkcyjnego w zgodzie z ustawodawstwem brytyjskim. Warto, aby eksporterzy unijni jak najszybciej rozpoczęli czynności adaptacyjne, aby sprawnie kontynuować biznesowe relacje z partnerami z Wielkiej Brytanii.

 

 

BREXIT a oznakowanie CE/UKCA

1 lutego 2020 roku Wielka Brytania opuściła UE, co spowodowało zmiany w handlu między wyspami a państwami członkowskimi UE. Jedną z konsekwencji tego kroku jest wymóg dostosowania oznaczeń części towarów do przepisów brytyjskich. Nowy system norm i przepisów nawiązuje wprost do prawa krajowego Wielkiej Brytanii, a nie dyrektyw i rozporządzeń UE.

Od 1 stycznia 2023 roku, dla firm chcących wprowadzać towary na rynek brytyjski, konieczne będzie posiadanie oznaczenia UKCA. Znak CE przestanie być wtedy oficjalnie uznawany na terenie Zjednoczonego Królestwa (Anglii, Walii oraz Szkocji). Inne zasady dotyczą Irlandii Północnej.

 

 

UKCA / CE – okres przejściowy

Nie znamy jeszcze ostatecznego kształtu przyszłych regulacji. Na dzień dzisiejszy ustawodawca brytyjski zastosuje je właściwie do wszystkich wyrobów, do których dziś stosujemy znak CE, czyli m.in. zabawek, urządzeń pomiarowych, elektroniki i sprzętu elektrycznego, maszyn, wyrobów aerozolowych, wyrobów medycznych, budowlanych i wielu innych.

Podobnie jak w przypadku CE, znak brytyjski UKCA będziemy umieszczali na produkcie, jego opakowaniu, a w niektórych przypadkach także w instrukcji obsługi. Do końca 2022 roku obowiązuje okres przejściowy, w którym władze brytyjskie będą nadal akceptowały znak CE jako alternatywę dla znaku UKCA. UE z kolei nie będzie akceptowała znaku UKCA.

 

Agencja Celna informuje o przedłużonym okresie uznawania CE w kontekście procedur celnych

Agencja Celna na bieżąco monitoruje zmiany w przepisach dotyczących importu i eksportu towarów, w tym także te dotyczące oznakowania produktów. Komunikat o przedłużonym uznawaniu oznakowania CE w Wielkiej Brytanii do 1 stycznia 2023 roku stanowi istotną informację dla przedsiębiorstw prowadzących wymianę handlową z tym krajem. Agencja Celna uwzględnia te ustalenia w procesie odprawy celnej, informując klientów o możliwości dalszego stosowania oznakowania CE w określonym terminie. Dzięki temu, przedsiębiorcy mogą sprawniej planować swoje działania w zakresie importu i eksportu, korzystając z tymczasowego ułatwienia w zakresie oznakowania produktów.

Udostępnij:

Podobne

Poznaj procedury celne, które ułatwiają przesiedlenie mienia, import i eksport towarów między Szwajcarią a Polską. Dowiedz się jakie obowiązują ulgi...
Sprawozdanie CBAM wymaga precyzyjnego raportowania emisji gazów cieplarnianych w handlu międzynarodowym, co wpływa na procedury celne i koszty importu towarów
Sprawozdanie CBAM wymaga precyzyjnego raportowania emisji gazów cieplarnianych w handlu międzynarodowym, co wpływa na procedury celne i koszty importu towarów
Numer EORI przyspiesza procedury celne w Unii Europejskiej poprzez jednoznaczną identyfikację przedsiębiorców i umożliwienie sprawnej odprawy towarów na granicach

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.