Wiążąca Informacja Stawkowa: Gwarancja bezpieczeństwa w zakresie stosowanej stawki VAT

Agencja Celna Online

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) stanowi narzędzie, które zapewnia podatnikom bezpieczeństwo w zakresie prawidłowości stosowanej stawki podatku VAT. Jej celem jest wyeliminowanie sytuacji, w których organy skarbowe podważają jej prawidłowość w trakcie kontroli. Instytucja WIS została wprowadzona w 2019 roku, a jej celem jest ujednolicenie stosowania stawek VAT oraz zapewnienie pewności dla podatników.

Najważniejsze informacje dotyczące WIS:

  1. WIS jest wydawana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w formie decyzji.
  2. Decyzja ta jest wiążąca dla organów podatkowych w stosunku do podatnika, dla którego została wydana, jak również w odniesieniu do towarów i usług, których dotyczy.
  3. WIS określa właściwą stawkę podatku VAT dla towaru lub usługi, które są przedmiotem WIS.
  4. Zawiera klasyfikację towaru lub usługi według Nomenklatury Scalonej (CN), Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) lub Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Umożliwia to jej wykorzystanie na potrzeby stosowania przepisów podatkowych, które tę klasyfikację przywołują.
  5. Uzyskanie WIS wymaga złożenia wniosku, który zawiera szczegółowy opis towaru lub usługi, będących przedmiotem WIS.
  6. Wniosek o wydanie WIS może zawierać również żądanie sklasyfikowania towaru albo usługi według Nomenklatury Scalonej (CN), Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) lub Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) na potrzeby stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie, innych niż dotyczące określenia stawki podatku.
  7. WIS jest ważna przez okres 5 lat, jednak w uzasadnionych przypadkach może utracić ważność przed upływem tego terminu.

Aby uzyskać więcej informacji na temat WIS, zachęcamy do kontaktu z doradcami podatkowymi, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Doradcy podatkowi mogą pomóc w przygotowaniu wniosku o WIS, a także w interpretacji uzyskanej decyzji.

Udostępnij:

Podobne

Poznaj procedury celne, które ułatwiają przesiedlenie mienia, import i eksport towarów między Szwajcarią a Polską. Dowiedz się jakie obowiązują ulgi...
Sprawozdanie CBAM wymaga precyzyjnego raportowania emisji gazów cieplarnianych w handlu międzynarodowym, co wpływa na procedury celne i koszty importu towarów
Sprawozdanie CBAM wymaga precyzyjnego raportowania emisji gazów cieplarnianych w handlu międzynarodowym, co wpływa na procedury celne i koszty importu towarów
Numer EORI przyspiesza procedury celne w Unii Europejskiej poprzez jednoznaczną identyfikację przedsiębiorców i umożliwienie sprawnej odprawy towarów na granicach

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.