Wymiana handlowa z krajami spoza Unii Europejskiej wiąże się z formalnościami i procedurami celnymi, które należy dopełnić. W związku z tym, każdy przedsiębiorca, który prowadzi wymianę handlową z krajami spoza UE, musi być świadomy obowiązujących procedur celnych. Można wyróżnić trzy główne rodzaje procedur celnych:
- Procedura dopuszczenia do obrotu.
- Procedura wywozu.
- Procedury specjalne (tranzyt, składowanie celne, wolne obszary celne, odprawa czasowa, końcowe przeznaczenie, uszlachetnianie czynne i bierne).
Najpopularniejsze w handlu międzynarodowym są procedura dopuszczenia do obrotu i procedura wywozu. Znajomość tych procedur jest kluczowa dla prawidłowego i legalnego prowadzenia handlu z krajami spoza Unii Europejskiej.
Definicja procedur celnych
Procedury celne to formalności i wymogi prawne warunkujące wprowadzenie lub wyprowadzenie towaru z obszaru celnego Unii Europejskiej, uwzględniające cel przemieszczania towaru. Stosowane są od blisko stu lat, a z czasem zmieniały się przepisy, rodzaje odpraw celnych i wymogi warunkujące objęcie towaru daną procedurą. Zatem, procedury celne to dynamiczny obszar, który wymaga stałego monitorowania zmian w przepisach.
Procedura dopuszczenia do obrotu
Jest to najpopularniejsza procedura celna stosowana w imporcie towarów. Znajduje zastosowanie w sytuacjach przywozu towarów nieunijnych na obszar celny Unii Europejskiej z przeznaczeniem do wprowadzenia do wolnego obrotu. Objęcie towaru procedurą dopuszczenia do obrotu wymaga uwzględnienia środków polityki handlowej, wszelkich ograniczeń i zakazów oraz uiszczenia należności celno-podatkowych. Skutkuje uzyskaniem przez towar statusu towaru unijnego. Odprawa celna w procedurze dopuszczenia do obrotu to kompleksowy proces, który wymaga spełnienia wielu formalności.
Działanie procedury dopuszczenia do obrotu
Objęcie towaru procedurą dopuszczenia do obrotu następuje na podstawie zgłoszenia celnego, które co do zasady powinno zostać złożone w formie elektronicznej z wykorzystaniem systemu AIS/IMPORT oraz zgodnie z zasadami określonymi w Instrukcji wypełniania zgłoszeń celnych. Zgłoszenia celnego może dokonać importer lub umocowany przez niego przedstawiciel (agencja celna). W związku z tym, wielu importerów korzysta z usług agencji celnych, które pomagają w dopełnieniu wszelkich formalności związanych z odprawą celną.
Procedura wywozu towaru
Procedura ta pozwala na wyprowadzenie towaru unijnego poza teren Unii Europejskiej i jest procedurą odwrotną do dopuszczenia do obrotu. Wymogi regulują art. 162-195, art. 272, art. 275 Unijnego Kodeksu Celnego, art. 222-228, art. 231-247 Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2447, art. 146-149, art. 153, art. 154, art. 248 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/2446, art. 1 Rozdziału I oraz pkt 14 i 16 Rozdziału 8 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/341. Przepisy regulujące procedurę wywozu towaru są kompleksowe i wymagają ich dokładnej znajomości.
Działanie procedury wywozu towaru
Zgłoszenia celnego w procedurze wywozu towarów handlowych należy dokonać co do zasady w formie elektronicznej do systemu AES/ECS2, który realizuje usługę e-Eksport. Zgłoszenie celne w procedurze wywozu może zostać zrealizowane wyłącznie przy uwzględnieniu istniejących ograniczeń i zakazów oraz zgodnie z zasadami zawartymi w Instrukcji wypełniania zgłoszeń celnych. Odprawy celnej w procedurze wywozu może dokonać eksporter lub upoważniony przez niego przedstawiciel (agencja celna). Przy wywozie towaru z obszaru celnego Unii Europejskiej co do zasady nie pojawiają się należności celne. W związku z tym, procedura wywozu jest zazwyczaj prostsza niż procedura dopuszczenia do obrotu, ale nadal wymaga dopełnienia formalności celnych.
Informacje o dokumentach niezbędnych do zrealizowania odprawy celnej można znaleźć na stronie agencji celnej.